ArtAnkara

ARTANKARA 12-15 MART 2020

Ülkemizde ve Ankara’da sanat piyasalarına hareketlilik getirmeyi amaçlayan ve giderek büyüyen ARTANKARA, kalitesinden ödün vermeden, yurtiçinden ve yurtdışından sanat eserlerinin seçkin örnekleriyle yedinci kez sanatseverlerle buluştu.

6. ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, galerileri ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturmak, yaptığı projeler ve söyleşilerle de sanatsal ve estetik farkındalığı arttırmak amacıyla 12 Mart – 15 Mart tarihleri arasında ATO Congresium’da 21 ülkeden 107 galeri, müze, üniversite, insiyatif ve projenin yer aldığı, 1000’in üzerinde sanatçının ağırlandığı fuarda, 4000’in üzerinde eser sanatseverlerle bir araya geldi.

Her yıl bir öncekinden daha etkili bir sanatsal buluşma platformu haline gelen ARTANKARA, geçen yıl yaşanan ve devam etmekte olan Corona virüsü ile ilgili tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 30 oranında büyüdü. Geçen yıl Pandemi koşullarında 18.500 kişinin sosyal mesafe kurallarında ziyaret ettiği fuarı, bu sene devam eden pandemi koşullarına rağmen 28.500 kişi ziyaret etti. Sanat, sanatçı ve sanat eserlerinin çeşitli boyutlarda tartışıldığı fuarda 25 söyleşi, 22 etkinlik, 4 Çağdaş Sanat Projesi ve 2 Sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi.

ARTANKARA 2020 gençler arasında yaptığı yarışmanın temasını “Paradoks” olarak belirledi. “Paradoks” , Sanat doğası gereği paradoksaldır. Sadece günümüzü yansıtmakla kalmaz aynı zamanda geleceğin sanatı da yaratılır. Sanatçı güzelle – çirkin, doğruyla – yanlış, olagelenle – gelecek olan gerçekle – gerçek algısı arasındaki gerilimlerden sanatsal çıkarsamalar yapar. Gençlere yönelik “Paradoks” temalı yarışma kapsamında da gönderilen eserler, seçici kurul tarafından değerlendirildi ve 15 tanesi 2020 yılında özel bölümde sergilendi.

11 Mart 2020 Saat 16:00’da ön izlemeyle açılan fuar 19:00’da açılış töreni sonrası da kokteyl ile devam etti. Fuarın 3 kategoride geleneksel olarak verdiği ödüller sahiplerini buldu. Fuar, 12 Mart – 15 Mart tarihleri aralığında saat 10.00 ile 20.00 arasında sanatseverler ile buluştu.

Açılış konuşmalarında fuarla ilgili bilgi veren Artankara Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül ve Prof.Dr. Hasan Pekmezci’den sonra UPSD Dünya Başkanı, Ressam Bedri Baykam, Ato Başkanı Sayın Gürsel Baran, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş ve T.C.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın.Özgül Özkan Yavuz açılış konuşmalarını yapmış, daha sonra ödül törenine geçilmiştir. Prof.Dr.Hasan Pekmezci’nin ödül sanatçılarını ve kurumlarını takdim etmesiyle Sanata Katkı Kurum Onur ödülü Koleksiyoner, geçen yıl müze çalışmalarını sürdürürken trafik kazasında kaybettiğimiz Murat Balkan adına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş tarafından Kızı Naz Balkan Gürses’e verilmiş, Sanatçı Onur Ödülü Mehmet Güleryüz adına T.C.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın.Özgül Özkan Yavuz tarafından Prof.Dr.Kıymet Giray’a , Kurum Onur Ödülü Ankara Resim ve Heykel Müzesi adına ATO Başkanı Sayın Gürsel Baran tarafından Müze Müdürü Sayın Erdem Akkurt’a takdim edilmiştir.

Ato Congresium’da gerçekleşen fuarın açılışı dört binin üzerinde davetliyle yapılmış çağdaş sanat eserleri ilgiyle izlenmiştir.