ARTANKARA 09-12 MART 2023

Ankara bu yıl bir kez daha festival tadında bir fuara imza attı; Ato Congresium’da gerçekleştirilen ARTANKARA 9. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle beş günde ziyaretçilerini ağırlayarak görkemli anlara sahne oldu.

9 – 12 Mart tarihlerinde açık olan fuar, 150 katılımcı çatısı altında 42 ülkeden 1500’ü aşkın sanatçının 8000 sanat eseri ile sanatseverleri ağırladı. 33 canlı performans, 29 panel ve söyleşi, 27 dinleti ve unutulmaz ressamların başyapıtlarından oluşan eserlerinin moda ile yorumlandığı bir defile ile akıllarda kalan pek çok anlar yaşandı. 

Ayça Yılmaz’ın dinletisi ile başlayan açılış töreninde; ARTANKARA Uluslarası Çağdaş Sanat Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, sanatçı Tamer Levent ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı ve sanatçı Bedri Baykam konuşmaları ile yer aldı. Fuar kapsamında geleneksel olarak verilen “Sanatçı Onur Ödülü”nün sahibi Hasan Pekmezci olurken, “Kurum Onur Ödülü” nü Burhan Doğançay Müzesi ve “Sanata Katkı Onur Ödülü”nü ise Prof. Dr. Kıymet Giray aldı. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan, ASO Başkanı Seyit Ardıç, Ato Başkan Vekili ve Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un ve onlarca ülkenin büyükelçilerinin ve kültür ateşelerinin de ziyaret ettiği fuara protokol ve yabancı misyonun da ilgisi büyüktü. Ayrıca Türkiye’nin 81 ilinden katılımcı ve ziyaretçi olması, gelecek yıllarda ARTANKARA’nın uluslararası takvimlerde aranan bir fuar olacağını ortaya koydu.

Sanatın iyileştirici gücü inancıyla deprem bölgesinden birçok sanatçı davet edilerek, eserlerini sergileme imkanı verildi. 

Rusya Federasyonu’nun konuk ülke olarak katıldığı Fuar’da, Rus sanatçılar keman ve balalayka ile dinleti icra ederken; Puşkin’in 225. Doğum günü nedeniyle Ataol Behramoğlu’nun da aralarında bulunduğu ve Nazım Hikmet’in de anıldığı bir konferans gerçekleştirildi. Konferansın devamında Çağı Yaratan Şair; Puşkin Akşamı isimli klasik müzik konseri Rus sanatçıların katılımıyla eşsiz bir müzik ziyafeti yaşattı.  

72 bin sanatsever ARTANKARA’da buluştu

Rusya’dan Almanya’ya Kore’den Ukrayna’ya kadar farklı ülkelerden sanatçıların yer aldığı fuarda 72 bin sanatsever ARTANKARA’ya büyük bir heyecanla ilgi gösterdi. ARTANKARA ile ilgili konuşan Atis Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuara gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. “2023 yılı Şubat ayında yaşadığımız büyük deprem felaketinden bir ay sonra ARTANKARA’nın tarihinde yapılmasıyla ilgili çekincelerimiz olmasına rağmen gelen yoğun ilgi ve alaka sebebiyle; “Bilim ve Sanatla İyileşeceğiz” mottosuyla ARTANKARA’nın açılışını “Sanata Evet” diyerek gerçekleştirdik. Bizler de katılımcılarımız, sanatçılarımız ve sanat dostları adına bu mutluluğu paylaşıyoruz. Panellerimiz, söyleşilerimiz, workshoplarımız ve canlı performanslarımızla Başkentlilerle bir kez daha sanatı buluşturmuş olmanın sevinci içindeyiz” dedi. Sanatın daha geniş bir kesime ulaşmasının ve paylaşılmasının önemine dikkat çeken Aygül; ARTANKARA ekibi olarak yıl içinde farklı mekanlarda Sanayi’de Sanat ve Fresh Ankara gibi etkinlikler de yapmayı planladıklarını söyledi.

Ayrıca İlk günden beri bizden desteklerini esirgemeyen BRHD’ye, TÜSGAD’a ve bütün sponsor ve destekçilerimize teşekkürlerimizi sunarız.