ARTANKARA 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Beş Gün Süren Şölenin Ardından Sona Erdi!

ARTANKARA 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı bu yıl da şölen tadında bir fuara imza attı. ATO Congresium’da gerçekleştirilen fuar, beş gün boyunca yoğun ilgiyle karşılaşarak, görkemli anlara sahne oldu.

6-10 Mart tarihlerinde açık olan fuar, 152 katılımcı çatısı altında, 45 ülkeden 1600’ü aşkın sanatçının 8000 sanat eseri ile sanatseverleri ağırladı. 100’ün üzerinde performans, atölye ve workshop, 33 panel ve söyleşi, 48 müzik dinletisi ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Macar sanatçı Dominica Acs’ın müzik dinletisi ile başlayan açılış töreninde; ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, Macaristan Büyükelçi yardımcısı David Horvath, BRHD Başkanı Süleyman Dodi Dündar, TÜSGAD Başkanı Okan Sartaş ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı ve sanatçı Bedri Baykam konuşmaları ile yer aldı.

Fuar kapsamında açılış konuşmalarını takiben gelenekselleşen “Sanatçı Onur Ödülü” Yalçın Gökçebağ’a, “Kurum Onur Ödülü” ARTAM’a, “Sanata Katkı Ödülü” İsmail Küçükkaya’ya verilmiştir. 10.yıla istinaden bu sene gelenekselleşen ödüllerinin yanı sıra; 7 farklı kategoride daha ödül sahipleriyle buluşturuldu. Bu doğrultuda; “Sanat Yazarı Onur Ödülü” Derya Yücel’e, “Sanat Projesi Onur Ödülü” Genç / Güncel Sanat Resim Yarışması – Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, “Umut Veren Geç Sanatçı Onuru” Emine Bostancı’ya, “Koleksiyoner Onur Ödülü” Ulaş Değirmenci’ye, “Sanat Müzesi Onur Ödülü” Hacettepe Üniversitesi Resim Heykel Müzesi’ ne, “Sanat Medyası Onur Ödülü” ArtDog’a ve “Kardeş Ülke Onur Ödülü” Macaristan’a verilmiştir.

Cumhurbaşkanı özel kalem müdürü Hasan Doğan, T.C Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner, Eski Milli Eğitim Bakanı Yusuf Ziya Selçuk ve 40’ı aşkın büyükelçi ve kültür ataşelerinin ziyaret ettiği fuara protokol ve yabancı misyonun da ilgisi büyüktü. Ayrıca Türkiye’nin 81 ilinden katılımcı ve ziyaretçilerle beraber, 300’ü aşkın yabancı sanatçının katılımı, ArtAnkara’nın önümüzdeki yıllarda da uluslararası takvimlerde aranan bir fuar olacağını bir kere daha gösterdi.   Macaristan’ın Kardeş Ülke olarak yer aldığı fuarda; Macar sanatçılar müzik dinletileri ve canlı performanslar sergileyerek, eşsiz bir seyir zevki yaşattı. Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Mustafa Ayaz Müzesi ve Imoga İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi de fuarda sanatseverlerle buluştu. Devrim Erbil, Bedri Baykam, Ertuğrul Ateş, Mustafa Ayaz, Ahmet Nejat, Ergin İnan ve Süleyman Saim Tekcan gibi alanının ‘köşe taşı’ sanatçılarının da eserleri sanatseverlerle buluştu. Dünyaca ünlü ArtDoll sanatçısı Anya Manya canlı performans gerçekleştirirken, Rus sanatçı Alexander Shadrin eserleri ve workshopları ile sanatseverlerle buluştu. Ayrıca, Rus gerçekliğinin en önemli sanatçılarını yetiştiren Ilya Repin Sanat Akademisi’nden 14 sanatçının yer aldığı sergi, workshop ve canlı performanslarla zenginleşerek misafirleri ağırladı. 

77 bin sanatsever ArtAnkara’da buluştu!

Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya, İran’dan Meksika ve Güney Kore’ye kadar geniş bir yelpazeye sahip olan fuarda, 77 bin sanatsever ArtAnkara’ya büyük bir ilgi gösterdi. ArtAnkara ile ilgili konuşan Atis Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuara her sene artarak gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. “10 yıldır birlikte sürdürdüğümüz fuarı daha ileriye taşımak için, ilk günden kurguladığımız gibi Anadolu’nun komşu ve çevre ülkelerin sanat piyasasına yön veren, onları buluşturan galerici-koleksiyoner-sanatçı bağlamında ama aynı zamanda da bir sanat şöleni şeklinde projelerle, yeni medya ve yeni sanat akımlarıyla, genç sanatçı ve öğrencilerimizle görkemli bir fuar halinde yaşama geçirmek istiyorduk. Geride bıraktığımız 10 yılın ardından hedefimize yaklaşmanın büyük mutluluğu içindeyiz” dedi. Sanatın daha geniş bir kesime ulaşmasının ve paylaşılmasının önemine dikkat çeken Aygül; ArtAnkara ekibi olarak yıl içinde farklı mekanlarda “CPC İstanbul Sinema, Fotoğraf ve Video Teknolojileri Fuarı”, “ArtContact İstanbul 4.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı”, “Craft İstanbul 5. Uluslararası El Sanatları ve Tasarım Fuarı” “Sanayide Sanat Festivali” ve “Fresh Ankara 3. Çağdaş Sanat Sergisi” gibi etkinlikleri de duyurdu.

Ayrıca İlk günden beri bizden desteklerini esirgemeyen BRHD’ye, TÜSGAD’a, JW Marriot’a, bütün sponsor ve destekçilerimize teşekkürlerimizi sunarız.