ArtAnkara

2015 yılından bu yana aralıksız devam eden ARTANKARA’nın 9.’su 9 – 12 Mart 2023 ATO Congresium’da gerçekleşiyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ARTANKARA’da, ulusal ve uluslararası galeriler, müzeler, üniversiteler, inisiyatifler, projeler, koleksiyonlar, sanat eğitimi veren okullar ve sanat malzemeleri üreten firmalar yerlerini alacaklar. Sanat dünyası ve sanat piyasaları ile ilgili bilgi birikimlerin paylaşılacağı; konferanslar, söyleşiler, dinletiler ve performanslar gerçekleştirilecek.

2022 yılında yine Ato Congresium’da gerçekleştirilen ARTANKARA 8. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle beş günde 54 bin ziyaretçiyi ağırladı ve görkemli anlara sahne oldu. Bu yıl yine 50 binin üzerinde ziyaretçiyi hedefliyor ARTANKARA.

Yaşadığımız deprem felaketi hepimizi derinden sarstı ve acısını içimizde saklıyoruz. Kaybettiğimiz binlerce canımıza rahmet, yaralılarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. Fuara bir ay kala yaşadığımız bu felaket üzüntümüzün yanı sıra, bizleri fuarı gerçekleştirip gerçekleştirmeme arasında bıraktı. Yaşam koşullarında en çabuk vazgeçilen sanatı, bilimi hep gözümüzün önünde tutup, acımızla birlikte muhafaza etmeliyiz düşüncesiyle hareket etmeye karar verdik. Sanatın, çağlar boyunca iyileştirici, güçlendirici, yaratıcı boyutunun insanlığın ve ülkelerin gelişmişlik düzeyinde çok etkili olduğu açıktır. ARTANKARA 9. Uluslararası Çağdaş Sanatlar Fuarı’nı zamanında gerçekleştirmek vazgeçilmez bir görev haline dönüşmüş, “BİLİM VE SANATLA İYİLEŞECEĞİZ” gerçeğini bir kez daha vurgulamak üzere yola çıktık.

Bu yıl ARTANKARA fuar alanında ara kat ve ikinci kat da sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. 17.000 m2 alanda 11 farklı ülkeden ve yurt içinden 150’ye yakın katılımcı, 42 farklı ülkeden 1500’ün üzerinde sanatçının 5000’in üzerinde eserini sanatseverlerle buluşturacak. Rusya Federasyonu’nun misafir ülke olacağı fuarda 30’un üzerinde söyleşi, 20’nin üzerinde performans ve müzik dinletileri gerçekleştirilecektir. ARTANKARA 9. Uluslararası Çağdaş Sanatlar Fuarı, sanatın en seçkin örnekleri, söyleşi ve performanslarıyla beş gün boyunca sanatseverlerin “buluşma noktası” olmakla birlikte bir kez daha görkemli anlara sahne olacaktır.

Tüm bu etkinliklerin yanında, Cumhuriyetimizin 100. yılında ARTANKARA birbirinden değerli projelere, koleksiyonlara ve ilişkilere ev sahipliği yapacak. Gelenekselleşen “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü’’ ve “Sanata Katkı Onur Ödülü’’ her zamanki gibi sahiplerini bulacak. Açılış ve ödül töreni 8 Mart’ta 18:30’da gerçekleştirilecek.

ARTANKARA 8 Mart 2023 tarihinde 16:00 / 21:00 saatleri arasında özel ön gösterimle davetlilere kapılarını açacaktır. Fuar 9-10-11 Mart tarihlerinde 10:00 / 20:00 saatleri arasında, 12 Mart tarihinde ise 10:00 / 19:00 saatleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacaktır. Bilet fiyatları Tam:100 TL, Öğrenci: 50 TL, Dört günlük Tam: 200 TL ve Dört günlük Öğrenci: 100 TL olarak belirlenmiştir.

Ülkemize, Başkent Ankara’ya, sanat dünyasına ve sanat severlere bu zor günlerde taze bir nefes alma imkanı sunacak olan ARTANKARA’yı keyifle gezeceğinizi umut ediyoruz.