ArtAnkara

ARTANKARA ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANAT FUARI 10 YAŞINDA!

7-10 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 10.yılını kutluyor!

ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 10. yılını kutlamak üzere 7-10 Mart 2024 tarihleri arasında ATO Congresium’da sanatseverlerle buluşuyor. 6 Mart’ta ödül töreni ve özel gösterimle başlayacak olan fuar, 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 2015’ten bu yana düzenlenen ARTANKARA, dünyanın dört bir yanından gelen galeriler ve sanatçıların eserlerini sergileyecek.

ArtAnkara’da neler var?

Fuar alanına gelen sanatseverleri, Estonyalı sanatçı Kirill Grekov’un Cumhuriyet’in 100.yılına özel yapmış olduğu “Cumhuriyet ve Kadın” isimli çarpıcı heykel karşılayacak. Sanatçıların bireysel değil, galeriler aracılığıyla yer alabildiği fuarda; 17.500 m²’lik alana yayılmış olan yurt içi ve yurt dışından 150 katılımcının çatısı altında yüzlerce sanatçı ve binlerce eser sanatseverlerle buluşacak.

6 Mart tarihinde gerçekleşecek olan ön gösterim; kardeş ülke Macaristan’dan gelecek Dominica Acs’ın flüt konseriyle başlayıp, açılış konuşması ve ödül töreniyle son bulacak.

Ulusal ve uluslararası galeriler, müzeler, sanat inisiyatifleri, özel koleksiyonlar, sanat okulları, sanat projeleri ve sanat malzemeleri üreten firmalar yer alacak. Katılımcı galeriler arasında; Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya, İran’dan Meksika ve Güney Kore’ye kadar geniş bir yelpaze mevcut.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Mustafa Ayaz Müzesi ve Imoga İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi de fuarda sanatseverlerle buluşacak. Devrim Erbil, Bedri Baykam, Ertuğrul Ateş, Mustafa Ayaz, Ahmet Nejat gibi alanının ‘köşe taşı’ sanatçılarının yanı sıra; Şenol Yorozlu anısına, Kıymet Giray tarafından özel bir seçki ile hazırlanan sergi de izleyicilerle buluşacak. Rus Evi, Güney Kore’den AB Gallery ve Ester Gallery, Amerika’dan ReArt Gallery, Meksika’dan Kupula Art Mexico Gallery, Galeri Soyut, Arda Sanat Galerisi, Valör, Istanbul Concept Gallery, Gama Gallery, Grup Sanat Galerisi, Nurol Sanat Galerisi, Gala Sanat Galerisi, Eskiiz Sanat Galerisi, Galerim Sanat Galerisi, Krişna Sanat Galerisi, Fırça Sanat Galerisi, Medya Sanat Galerisi, Sergimiz.com Sanat Galerisi, Galeri Selvin, Piramid Sanat ve AlarmArt fuarın dikkat çeken katılımcılarından bazıları.

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilim Üniversitesi, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı, Şırnak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Ilya Repin St. Petersburg State Academy Of Arts, Trakya Üniversitesi’nden genç sanatçılar fuara katılım sağlayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de sanat projeleri ve sanatçılarıyla ArtAnkara’da yerlerini alacak. Sanata Evet, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü “Gordion’un İzinde”, Uluslararası Macsabal İpek Yolu Sergisi, Arkselection, Türkiye-Macaristan Kültür Yılı Güler Sanat gibi çeşitli projeler de fuarda sanatseverlerle buluşacak.

Fuarın önem verdiği konulardan biri de; her sene çoğalan, 81 ilden katılımcı, ziyaretçi, koleksiyoner ve gençlerin, yurt dışından 300’ü aşkın sanatçının ağırlanmasıdır.

Fuar kapsamında, aralarında Tamer Levent “Yaşama Sanatı” imza etkinliği, Deniz Zeyrek ve Muharrem Sarıkaya “Yapay Zeka ve Sanat”, Bedri Baykam “100.yılda Çağdaş Sanat Sergisi”, Asaf Erdemli ve Hayrettin Karaerkek “Piksellerin Ötesi”, Macar sanatçılar Frigyes König ve Istvan Orosz “Sınırların Ötesinde: Macar Çağdaş Sanatına Bir Yolculuk”,  Aleksender Shadrin “Rusya Çağdaş Sanatı” gibi çeşitli konuların yer aldığı 32 söyleşi ve konferans gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra; geçmiş yıllarda da ağırladığımız dünyaca ünlü ArtDoll sanatçısı Anya Manya canlı performans gerçekleştirirken, Rus gerçekliğinin en önemli sanatçılarını yetiştiren Ilya Repin Sanat Akademisi’nden 14 sanatçının ikinci katta yer alan sergileri, workshop canlı performanslarıyla zenginleşecek.  Daha birçok sanatçının her gün düzenleyeceği canlı performans ve workshoplar ile de ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatılacak.  7-10 Mart tarihleri arasında da çeşitli saatlerde birbirinden farklı müzisyenlerle beraber, onlarca müzik dinletisi sanatseverlere eşlik edecek.

Ayrıca, Köksal Eğitim Vakfı fuar boyunca çocuklara çeşitli workshop, oyun ve yapay zeka destekli içerikler sunacak. Seren Erdoğan, giyilebilir sanat standı ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatacak.

Bu sene 10.yılını kutlayacak olan ARTANKARA sanatın derinlerine inmeyi, farklı kültürleri bir araya getirmeyi ve yaratıcılığın doruk noktalarını keşfetmeyi amaçlıyor.

Sanat piyasalarını güçlendirmek, yeni aktörlerin sanat piyasasında yer bulması, genç sanatçılara önem verilmesi, sanatın daha ulaşılabilir ve paylaşılabilir olması da fuarın önemli hedeflerini arasında yer alıyor. 2024 yılının “Türk-Macar Kültür Yılı” ilan edilmesi sebebiyle Macaristan, fuarın “Kardeş Ülkesi” olarak seçildi.

Gelenekselleşen, “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanata Katkı Ödülü”nün yanı sıra; fuarın 10.yılı sebebi ile “Sanat Yazarı Onur Ödülü”, “Sanat Projesi Onur Ödülü”, “Umut Veren Genç Sanatçı Onur Ödülü”, “Koleksiyoner Onur Ödülü”, “Sanat Müzesi Onur Ödülü”, “Sanat Medyası Onur Ödülü”, “Kardeş Ülke Onur Ödülü” kategorilerinde 7 ayrı ödülle beraber, bu sene toplamda 10 ödül verilecektir.

Fuarımız, Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) ve TÜSGAD’ın desteğiyle düzenlenmektedir. Dokuz yıldır ziyaretçilerine değerli ve seçkin eserler sunan ARTANKARA, onuncu yılında da zenginleşen içeriğiyle 7-9 Mart tarihleri arasında 10.00-20.00, 10 Mart’ta ise 10.00-19.00 saatleri arasında sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Fuara giriş biletleri, internet sitesinden veya fuar gişesinden alınabilir.  

Bilet fiyatları: Tam: 150 TL    /   ÖĞRENCİ: 75 TL