ArtAnkara

Çağdaş toplumların doğal yaşam akışı içinde gereksinim duyduğu sanat, yaşadığımız deprem felaketi neticesinde bireylerin ruhsal ve fiziksel kayıplarını onarma sorumluluğu nedeniyle, her zamankinden daha güvenli bir sığınak haline gelmiştir. Depremin getirdiği acıyı hepimiz içimizde saklıyoruz…

Zor bir dönemden geçiyoruz ancak muhakkak ki yaşamdan kopmamalıyız. Yaşam koşullarında en çabuk vazgeçilen sanatı, bilimi hep gözümüzün önünde tutup, acımızla birlikte muhafaza etmeli geliştirmeliyiz. Sanatın, çağlar boyunca iyileştirici, güçlendirici, yaratıcı boyutunun insanlığın ve
ülkelerin gelişmişlik düzeyinde çok etkili olduğu açıktır. Bireysel görünürlükleri, başarı ve üretkenlikleri desteklemek, dün olduğu gibi bugün de vazgeçilmez bir görev haline dönüşmüş, “BİLİM VE SANATLA İYİLEŞECEĞİZ” gerçeğini bir kez daha vurgulamak kaçınılmaz olmuştur.

Bu amaçla, ARTANKARA 9. Çağdaş Sanat Fuarı’nı gerçekleştirebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemize ve güzel başkentimiz Ankara’ya uluslararası bir sanat ortamı sunma fırsatını tekrar elde etmiş, bunalmış ruhlarımıza sanatın büyülü atmosferinde gezinme fırsatı vermiş olmanın onurunu paylaştığımızı da ifade etmek gerek… Ülkemizin geçirdiği bu zor süreçte sanatçıların, galerilerin, araştırmacıların, koleksiyonerlerin, sanatseverlerin, öğrencilerin, akademisyenlerin kararlı bir biçimde kesintisiz sürdürdükleri çabaları, birikmiş yoğun iletişim arzusunu, büyük katılımlı bir sanat fuarıyla sonuçlandırıyoruz. Dinletilerle, konferanslarla, projelerle zenginleştirilen ve farklı disiplinleri bir araya getiren ARTANKARA’yı bu kasvetli günlerde topluma yeni bir ivme kazandırmasıyla sanatı öne alma konusundaki haklılığımızın bir göstergesi olarak kabul ediyoruz.

17 bin metre kare alanda gerçekleştireceğimiz ARTANKARA 8 Mart’ta davetiyeli ön izleme ile açılacak ve açılış konuşmalarına takiben gelenekselleşen “Sanatçı Onur Ödülü” Hasan Pekmezci’ye, “Kurum Onur Ödülü” Burhan Doğançay Müzesi’ne ve “Sanata Katkı Onur Ödülü” Prof. Dr. Kıymet Giray’a verilecektir. Fuar, 9-12 Mart tarihleri arasında tüm sanatseverlere açık olacak. Bu yıl Rusya Federasyonu’nun konuk ülke olacağı fuarımızda; 150’ye yakın ulusal ve uluslararası galeriler, müzeler, üniversiteler ve projelerin çatısı altında 42 ülkeden 1500’ün üzerinde sanatçının eserleri sergilenecektir. Sanat dünyasının farklı konularının tartışılacağı panel ve söyleşilerin yanı sıra müzik dinletileri yer alacaktır.

ARTANKARA’ya destek veren, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Ankara Ticaret Odası’na, Ankara Sanayi Odası’na, Ankara Kent Konseyi’ne, TUSGAD ve BRHD’ye, Sponsorlarımız Tarmaş İnşaat A.Ş., Bilim Üniversitesi ve Holiday Inn Kavaklıdere’ye, kurullarımızda görev alan arkadaşlarımıza, ilk günden beri destek olan emeği geçen kurum ve kuruluşlara, herkese, katılımcılarımıza, sanatçılarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkür ediyoruz. Umarız sanat piyasalarının gelişmesine, güçlenmesine yönelik çalışmalarımız başarılı olur.
Keyifle gezeceğiniz bir fuar olması dileğiyle, 07-10 Mart 2024 tarihlerinde görüşmek üzere…