11 Mart 2020 Saat 16:00’da ön izlemeyle açılan fuar 19:00’da açılış töreni sonra da kokteyl ile devam etti. Fuarın 3 kategoride geleneksel olarak verdiği ödüller sahiplerini buldu.

Ankara’nın markası haline gelen Artankara bu yıl yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 30 oranında büyüdü.

Sanatın birleştirici, yaratıcı gücü Artankara ile Baharı erken getirdi. 15 ülkeden 125 katılımcının yer aldığı fuar 15 Mart tarihine kadar 10:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Fuara giriş ücretleri öğrenci 15 tam 30 TL’dir.

Sanat, Sanatçı ve Sanat eserlerinin çeşitli boyutlarda tartışılacağı fuarda 25 söyleşi ve 22 etkinlik gerçekleştirilecek. 1100 sanatçının, 4500’ün üzerinde eserinin sergileneceği fuarda dört çağdaş sanat projesi, iki sosyal sorumluluk projesi yer alıyor.

Açılış konuşmalarında fuarla ilgili bilgi veren yönetim kurulu başkanı Bilgin Aygül ve Prof.Dr. Hasan Pekmezci’den sonra Güzel Sanatlar Genel Müdür Yrd. Dr.Alper Özkan, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Mansur Yavaş açılış konuşmalarını yapmış daha sonra ödül törenine geçilmiş ve Prof.Dr.Hasan Pekmezci’nin ödül sanatçılarını ve kurumlarını takdim etmesiyle Sanata Katkı Kurum Onur ödülü Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’ne Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş tarafından Başkan Sn.Ahmet Ataç’a verilmiş, Sanatçı Onur Ödülü Heykeltraş Sn.Metin Yurdanur’a Eski Devlet Bakanlarından Sn.Kürşad Tüzmen tarafından, Kurum Onur Ödülü Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’ta yaptırdığı Baksı Müzesine ATO Başkanı Sn.Gürsel Baran tarafından Sn.Osman Dinç’e takdim edilmiştir.

Ato Congresium’un üç katını kullanan fuarın açılışı dört binin üzerinde davetliyle yapılmış çağdaş sanat eserleri ilgiyle izlenmiştir.